Seminarski i Diplomski Rad

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Poreska kontrola zemalja u tranziciji". Rad ima 42 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.

Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.

Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.

Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.

 

Ovde upišite naziv Vaše škole

DIPLOMSKI RAD

Tema: Poreska kontrola zemalja u tranziciji

Jun, 2010.

SADRŽAJ

1          Uvod    3

2          Vrste poreza     4

2.1        Porez na dobit preduzeća          4

1.1        Porez na dohodak gradjana (fizičkih lica)            6

3          Poreska kontrola zemalja u tranziciji       9

3.1 Harmonizacija poreskog sistema      14

Prihodi od poreza          18

4          Poresko tehnicka rešenja           20

5          Mere poreske politike    27

5.1 Komparativni prikaz osnovnih poreskih oblika           28

6          Umanjenje stope poreza na dobit           32

Poreski praznik 33

Poreske olakšice po osnovu ulaganja    34

Poreska stopa  37

Ubrzana amortizacija      39

7          Zaključak          40

8          Literatura           41

Uvod

Porez na dodatu vrednost se primenjuje već skoro četiri decenije tako da više ne predstavlja novinu ni u teoriji ni u praksi. Zahvaljujući praktičnim prednostima, primenjuje se u zemljama različitih nivoa privredne razvijenosti. Naime, uveden je i primenjuje se u preko 120 zemalja i postao je najpopularniji oblik oporezivanja prometa proizvoda i usluga. Šta više, primenjuju ga sve članice OECD (osim Australije i SAD), a ustanovljen je i kao ¨porez Evropske zajednice¨ čime je postao jedan od uslova za pristupanje Zajednici.

Porez na dodatu vrednost predstavlja danas najrasprostranjeniji oblik poreza na promet u svetu. Dok je sredinom šezdesetih godina postojao samo u Francuskoj, na početku XXI veka njega u svojim poreskim sistemima imaju sve evropske zemlje i brojne zemlje Azije, Afrike i Južne, Severne i Centralne Amerike.

Dok je krajem šezdesetih godina PDV bio dočekivan sa podozrenjem kako od strane vlada tako i u poslovnim i akademskim krugovima, danas to više nije slučaj.

Valja se na ovom mestu podsetiti na činjenice koje su dovele do ¨pobedonosnog puta¨ koji je PDV započeo krajem šezdesetih godina ovoga veka, kada se pojavio problem izbora jedinstvenog poreza na promet u zemljama članicama Evropske zajednice.

Dosadašnja međunarodna iskustva pokazuju da je uvođenje PDV zahtevalo veliku poresku reformu u svim zemljama. Uvođenje ovog poreza nije ostalo bez uticaja na ostale poreze i druge dažbine koje su se morale dovesti u sklad sa novim poreskim oblikom. U tom smislu, karakteristično je smanjivanje broja poreskih oblika posrednih poreza. U Španiji je, da se navede jedan od ekstremnih slučajeva, pri uvođenju PDV ukinuto, odnosno pretopljeno u novi sistem zasnovan na PDV čak 24 poreza.

Vrste poreza

Porez na dobit preduzeća

Porez na dobit preduzeća se u javnosti često smatra pokazateljem stepena restriktivnosti ili atraktivnosti odrenenog poreskog sistema, jer je reč o porezu koji direktno utiče na raspoloživu dobit preduzeća, odnosno reč je o porezu čiji je efekat lako merljiv i uporediv.

...

 

-------------------- CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU.---------------------

    www.maturski.org

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL:

[email protected]

maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!